Výcvik

Agility

Agility je vhodné pro každého zdravého, aktivního psa. Nezáleží na rase, věku, ani na velikosti. Na závodech můžete vidět běhat desetiletou holčičku s malým křížencem stejně jako padesátiletého pána s německým ovčákem. Hledáte-li pro sebe a svého pejska možnost, jak aktivně využít společně strávený čas, pak je pro vás agility tou správnou volbou. Agility lze provozovat jako rekreační hru i jako vrcholový sport.

Parkur - závodní dráha se skládá zpravidla z 20-ti různých překážek. Jejich rozmístění je pokaždé jiné. Je určeno v jakém pořádí a jakým způsobem musí být překážky překonávany. Bodování je podobné jako u parkuru koní. Hodnotí se čistota a rychlost běhu. Pes startuje bez vodítka i obojku a je ovládan pouze mluvenými povely či gesty psovoda, který na něj nesmí při běhu sahat. Parkury se běhají v různých typech obtížnosti.

Sportovní výcvik

Sportovní výcvik se u nás cvičí podle národního (NZŘ) nebo mezinárodních (IGP) zkušebních řádů. Již od štěňátka jsou hrou pejsci vedeni k různým dovednostem, ve kterých se postupně zdokonalují. Tento výcvik se skládá ze tří disciplín – stopy, poslušnosti a obran. Každý má jiný cíl, a proto záleží pouze na psovodovi a jeho pejskovi, kterým směrem se vydají. Jejich úsilí se většinou zúročí složením zkoušky z výkonu. Někteří pomýšlejí ještě výš a účastní se různých závodů a kvalifikací na mistrovství republiky či světa.

Záchranářský výcvik

Věk, rasa ani původ psa nejsou určující podmínkou k této činnosti, optimální je však začít výcvik od štěněte. Již od čtyř měsíců je možné pejska seznamovat s prostředím rozbouraných staveb, temnými prostory apod. Zpočátku je výcvik zaměřen hlavně na vytvoření kladného vztahu psa a hledané osoby, takže se figurant snaží formou hry upoutat pejska a také ho povzbudit k označení nálezu štěkáním. Postupem se přidávají náročnější úkryty (osoby zakryté, nad nebo pod terénem, v neosvětlených prostorách apod.) a prodlužuje se doba hledání.

Výcvik je u každého individuálně a systematicky směrován k plnění zkoušek, které se řídí buď národním zkušebním řádem (NZŘ) nebo mezinárodním zkušebním řádem (IPOR). Kromě skládání výkonnostních zkoušek jsou součástí komplexní přípravy i secviky s jinými organizacemi zabývajícími se výcvikem záchranářský psů včetně HZS.

V současné době se výcvikem záchranářských psů na našem ZKO zabývají:

Sirius Rescue Pardubice patřící pod Sirius z.s.

Záchraná Brigáda Kynologů Pardubického kraje (ZBK PA) patřící pod Svaz záchraných brigád kynologů ČR.


mapa webu   |  kontakt